Kontaktujte nás:

Ludvík Kročák
FORWARD
Tyršova 230
378 16 Lomnice nad Lužnicí

Tel: 384 792 562 - dílna
Tel: 603 185 582
Tel: 603 508 150 - expozice Soběslav
Fax: 384 792 940
e-mail: info@zahradnikrby.czZobrazit na Mapy.cz

Proč zrovna zahradní krby a udírny?

Ludvík Kročák (majitel firmy FORWARD - zahradní krby), sídlí v budově, která kdysi bývala statek, na Tyršově ulici. Při příjezdu do Lomnice nad Lužnicí si nelze nevšimnout vystavených zahradních krbů - hlavního artiklu, kterým se firma zabývá.

Jak jste se k podnikání dostal?

Pracoval jsem u Státního statku Třeboň jako vedoucí party zedníků. Po revoluci však téhle práce ubylo, a tak jsem se hned v roce 1990 rozhodl, že budu podnikat v oboru stavebnictví. Byl jsem tehdy mezi prvními deseti na okrese a na úřadě ještě ani pořádně nevěděli, jak registraci správně provést.

Měli jste nějakého podnikatele v minulosti ve vaší rodině?

Ano, můj děda vyráběl přímo tady od roku 1929 slaměné obaly na lahve. Byl původním povoláním švec, ale když přišel Baťa, nebyl schopen konkurovat a rozhodl se sedlačit. Prodal domek ve Slověnicích, koupil tenhle statek - zrovna přede žněmi. Asi za 5 let po přistěhování do Lomnice koupil děda pro svou dceru, mou tetu, Rychtu, kterou teta vlastnila s krátkou přestávkou až do roku 1949, kdy ji prodala Jednotě.

Proč jste se nakonec rozhodl, že se soustředíte hlavně na výrobu krbů a krbo-udíren?

Stavební zakázky začaly být brzy zadávány pomocí výběrových řízení a bohužel se objevila korupce a tato řízení byla zmanipulovaná.

Asi v roce 1993 jsme zkusili vyrobit první zahradní krb. Nabídku jsme postupně rozšiřovali a měli úspěch. V roce 1998, tehdy se ještě neprodávalo přes Internet, jsme jenom na českobudějovickém výstavišti udělali 50 objednávek.

Na svých stránkách uvádíte, že máte nejširší nabídku krbů a krbodíren na trhu. Skutečně?

Ano, je to tak. Slovo "krboudírna" máme dokonce chráněno ochrannou známkou. Je to můj nápad. Celkem nabízím 160 různých variant zahradních krbů - venkovních krbů.

Jak odhadujete váš podíl na trhu v České republice?

Máme asi tak 10%. Zbytek obhospodařují další výrobci a především hobbymarkety. Lidé si většinou kupují krby tam. Ty ale nejsou příliš kvalitní, brzy se rozbijí, takže potom zákazníci přicházejí k nám.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Pořád stejné. Vymýšlet stále něco nového a rozšiřovat nabídku.

 

Autor: Lumír Šarmar, časopis Alternativa

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout