Návod na stavbu udírny - stavba udírny svépomocí

Jak si postavit domácí udírnu?

Na to se nás často ptáte, a proto jsme pro vás připravili několik informací a doporučení o stavbě domácí udírny.

Stavba domácí udírny začíná...

Co budete potřebovat?

 1. správné umístění udríny
 2. dobrý návrh, rozměry
 3. kvalitní žáruvzdorný materiál
 4. šikovného řemeslníka

Pokud si chcete postavit vlastní domácí udírnu, máte mnoho možností jak na to. Buď si ji můžete zakoupit hotovou nebo si ji postavit svépomocí, od základů.

Dobré je mít vše pečlivě promyšlené a navržené, jak udírna bude vypadat. Dalším krokem je zvolit správný materiál, ze kterého chcete udírnu postavit. Doporučujeme zvolit zvolit takový materiál, který vám nepopraská po prvním zatopení nebo v průběhu užívání a uzení. Dále je nutné mít promyšlené umístění a rozměry, které zaručí stabilitu a správný odtah kouře do komína.

Pokud o stavbě zahradní udírny máte představu, pak už jen stačí šikovné zednické ruce a můžete začít. Pokud si s něčím nevíte rady, obraťte se na odborníky v oboru - kamnáře či krbaře.

Dobré rady při stavbě udírny

 • správné umístění udírny - umístěte ji do závětří, zvažte odkud vanou větry, později to oceníte hlavně vy a vaši sousedé. Pokud chcete umístit udírnu pod střechu, např. do pergoly, připravte si otvor na protažení komína skrze střechu. Udírnu lze umístit i samostatně, do svahu, či k domu - doporučujeme počítat i s prostorem pro přípravu pokrmů, odkládací prostor, ukládání dřeva a především počítat s pohodlným posezením.
 • Dobré základy pro udírnu - to zaručí její dobrou stabilitu a odolnost, doporučujeme minimálně 80 cm do hloubky. Základy by měly vystupovat minimálně 10 až 15 cm nad povrch a měly by vám vytvořit tzv. sokl, na který pak udírnu postavíte. Tuto základovou desku doporučujeme odizolovat proti vlkosti.
 • Použitý materiál - by měl korespondovat a ladit s prostředím, ve kterém bude udírna stát. Materiál může být přiznaný či omítnutý. Měl by být z materiálu, který odolává vysokým teplotám.
 • Topeniště - je asi nejdůležitějším místem celého udírny. Musí odolávat vysokým teplotám, musí být kvalitně provedené a neporušené. Topeniště je třeba stavět ze šamotových cihel a šamotových desek a používat kamnářskou maltu, kvůli vysokému žáru by Vám klasické materiály nevyrdžely a popraskaly. Nezapomeňte na vodicí profily pro vložení roštu nebo lávového kamene.
  Součástí topeniště je také litinový tepelný štít a rošt, popelník a také ocelový prvek pro napojení kouřovodu. Vývod kouřovodu musí být ideálně v zadní části topeniště.
 • Odkládací prostor - ten je nutný pro pohodlné užívání udírny. Při stavbě proto počítejte s vedlejší podpěrnou zídkou pro desku, kde budete připravovat pokrmy a odkládat náčiní pro grilování. Horní desku si pak můžete zakoupit u kameníka nebo obložit sami. Měla by být z odolného a tvrdého materiálu, aby vám vydržela co nejdéle.
 • Komín - doporučujeme používat speciální komínové tvárnice. Nad komín pak umístěte kryt, aby do něj nepršelo.

Plánek na stavbu udírny

Stavba zahradní udírny může být pro někoho snadná, pro druhé náročná. Pokud se však chcete vyhnout problémům a řešením špatně postavené udírny, pak právě pro vás nabízíme již hotové krbové dílce. Krbové dílce jsou vyráběny z odolného a kvalitního materiálu, který zaručuje jejich dlouhou životnost, pevnost a stabilitu.

Malosériová výroba nám umožňuje na jedné straně pečlivě vyzkoušet jednotlivé typy před zavedením do výroby, ale zároveň nás neomezuje ve variabilitě konstrukce a tímpádem široké možnosti úprav podle Vašeho přání. Běžně provádíme například navýšení komínů o další dílce nebo prodloužení odkládacích stolků. Specifické požadavky jsme schopni uspokojit kombinací dílů z jednotlivých typů dohromady.

 

Zahradní udírna s krbem

Nabízíme 4 typy krboudíren, jejichž dílce lze mezi sebou kombinovat a vždy tak můžete mít svou originální zahradní udírnu.

U nás si můžete vybrat jednotlivé díly a sami si udírnu sestavit na zahradě. Dostanete od nás cenné rady a plán na stavbu krbu. Ušetříte čas a peníze se sháněním materiálu na stavbu a hlavně rad jak na to.

 

Ukázky udíren z naší výroby

zahradní udírna NadějeRohová zahradní udírna v pergolezahradní udírna Svět

Zahradní udírna na vlastní oči

Přijeďte se podívat na zahradní udírny do našich expozic, do detailu si je můžete prohlédout a zeptat se nás na další informace. Expozice zahradních krbů a udíren najdete v Lomnici nad Lužnicí a v Soběslavi. Více informací >>

Další možností jsou výstavy a veletrhy, na kterých nás můžete každoročně vidět. V letošním roce si můžete zahradní krby a udírny FORWARD prohlédnout na těchto výstavách >>

Zde si můžete prohlédnout plánky na stavbu udírny FORWARD

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout